Koncentracja

Znaczenie tytułu dzisiejszego wpisu można rozumieć na kilka sposobów. Mnie chodzi o koncentrację na drodze do osiągnięcia swojego głównego...

KoncentracjaZnaczenie tytułu dzisiejszego wpisu można rozumieć na kilka sposobów. Mnie chodzi o koncentrację na drodze do osiągnięcia swojego głównego celu.

Na pierwszy rzut oka, sprawa koncentracji w dążeniu do celu może się wydawać oczywista, jednak należy się jej przyjrzeć bliżej i dbać o nią, bo tylko niektórzy o niej pamiętają i nie rozdrabniają się na różne nieistotne czynności, a potem dziwią się czemu cel nie został jeszcze osiągnięty.

Bardzo rzadko się zdarza, żeby osoba, która zajmuje się wieloma rzeczami na raz, dochodziła do dużego sukcesu. W dzisiejszych czasach istnieje tak dużo możliwości rozproszenia swojej uwagi, czy marnowania swojej energii, że wręcz konieczne jest wyrobienie sobie nawyku koncentracji w tym, w czym naprawdę chce się być bardzo dobrym.

Aby dobrze zrozumieć jak działa nawyk koncentracji, przytoczę przykład lupy, za pomocą której można skupić światło w jednym punkcie i wypalić dziurę np. w drewnianej desce. Jest to możliwe wyłącznie wtedy, gdy promienie zostaną zebrane i skupione w jednym miejscu.

Można powiedzieć, że człowiek jest taką właśnie lupą, i jeśli chce osiągnąć dany cel, to musi na tym celu dokładnie skupić swoje działania (tak jak promienie światła lupy).
Niezależenie od tego jaki jest Twój pogląd na koncentrację w tym momencie, wiedz, że wszyscy wielcy ludzie sukcesu skupiają swoje wysiłki i myśli na jednym określonym działaniu i z determinacją dążą do swojego głównego celu.

Żeby to potwierdzić, przytoczę kilka przykładów z przeszłości:
Henry Ford, Marshal Field, Wrigley, Edison, Carnegie, Orville Wright, Woodrow Wilson, John D. Rockefeller, Abraham Lincoln .

? oraz kilka współczesnych przykładów:
Oprah Winfrey, Bill Gates, Micheal Eisner, Ted Turner, Jeff Bezos, James Cameron, J.K. Rowling.

Można by wymieniać jeszcze wiele osób, niezależnie od tego jakimi dziedzinami zajmowały się lub zajmują. Koncentracja zawsze była i nadal jest niezbędną umiejętnością, która doprowadziła w/w osoby do sukcesu.

Piszę o koncentracji, by kontynuować wątek składników sukcesów. Dodatkowo zachęciło mnie do tego kilka sytuacji, które zdarzyły się u mnie, lub o których dowiedziałem się w rozmowach.

Główną rzeczą, którą zajmuję się od ponad dwóch lat, jest marketing sieciowy. Na co dzień spotykam więc wiele osób z mojego, czy też z innych zespołów i często je obserwuję. Zwykle te osoby chcą wiele osiągnąć, jednak ciągle się rozpraszają, a później się dziwią, że jeszcze nie odniosły zamierzonego sukcesu. Zdarza się również tak, że zanim dokończą jeden biznes, biorą się za inny, w konsekwencji czego, w żadnym nie są naprawdę dobrzy.

Tylko nieliczni trzymają się swoich założeń i realizują swoje cele.
Zapamiętaj, że jeśli na swojej drodze trafiłeś dobrą okazję, to zrób wszystko, żeby dokończyć to co zacząłeś. Skup swoje działania na tym co chcesz osiągnąć, nie rozpraszaj promieni swojego zaangażowania i działania, bo nie wypalisz tego co chcesz.

Dodatkowo, przy okazji zagadnienia koncentracji należy wspomnieć, że warto jest mieć się na baczności, gdy mamy na swoim koncie pierwsze sukcesy. Chodzi mi o to, żeby nie zatrzymać się w pewnym momencie, bo tak jest wygodnie. Jeśli naprawdę chcesz dużo od życia i zależy Ci na osiąganiu tych naprawdę wielkich celów, to rób tak, aby cały czas wychodzić ze swojej strefy komfortu. Zabezpieczy Cię to od niechcianych długich postojów na Twojej drodze do sukcesu.

Napisz w komentarzu jak u Ciebie wygląda nawyk koncentracji i czy go doskonalisz wraz z innymi składnikami sukcesu.

Podsumowując, wyjaśnię jeszcze jedną rzecz. Przy realizacji głównego celu, stosuj nawyk koncentracji, ale nie myl tego z wykonywaniem tylko jednej rzeczy w kółko. Koncentracja ma polegać na robieniu różnych czynności, pod warunkiem, że doprowadzą Cię one do tego, co chcesz osiągnąć.

Stawiaj sobie ambitne cele, realizuj je i koncentruj się na działaniach, które przybliżą Cię do Twojego celu. Powodzenia 🙂

Pozdrawiam,

Waldek Łoszek


Tagi: 

 1. Łukasz 4 czerwca 2012 w 16:59 #

  Nawyk koncentracji od niedawna stał się kluczowym elementem w moim życiu. Jeszcze jakiś czas temu zajmowałem się paroma rzeczami, które w moim mniemaniu miały przyczynić się do osiągnięcia zamierzonego przeze mnie celu.
  Tak naprawdę, rozpraszając uwagę pomiędzy zadaniami nie potrafiłem skoncentrować się na żadnym z nich. Co nieuchronnie wiązało się ze znikomymi wynikami w obu przedsięwzięciach.
  Podjąłem bardzo ważną, ale także trudną decyzję która zapewne będzie miała bardzo duży wpływ na moją przyszłość. Skupienia swojej uwagi tylko i wyłącznie na jednym konkretnym działaniu.
  Obecnie mogę stwierdzić, że był to dobry krok, gdyż dzięki niej, obecnie mogę skupić myśli i działania na konkretnych zadaniach, i co znacząco przekłada się na wyniki.
  Bardzo dobrze Waldku ująłeś, proces koncentracji. W obecnym świecie łączna ilość informacji z całego świata po dwóch latach się podwoi. Czyli przy tak dużym naborze informacji nie jesteśmy w stanie wszystkiego pojąć. Musimy skoncentrować się wyłącznie na jednej rzeczy/czynności, a pozostałe ignorować dopóty dopóki nie doprowadzimy rozpoczętej już wcześniej czynności do końca.

  Dzięki za świetny wpis, oczekuję kolejnych.

Dodaj Komentarz