Optymalizacja finansów cz. 1

Witam. Dziś powiem Ci coś na temat zarządzania finansami domowymi. Czy wiesz ile wydajesz pieniędzy w każdym miesiącu i na jakie rzeczy...

Witam. Dziś powiem Ci coś na temat zarządzania finansami domowymi. Czy wiesz ile wydajesz pieniędzy w każdym miesiącu i na jakie rzeczy wydajesz te pieniądze? Wiedz, że niemożliwa jest optymalizacja twoich finansów, jeśli nie wiesz ile i na co są przeznaczane Twoje pieniądze.
Wiele lat temu właśnie tak postępowałem z pieniędzmi – miałem jakąś sumę w miesiącu, mniej więcej wiedziałem ile potrzebuję na przeżycie i nawet jeśli miałem więcej, zawsze jakoś wydawałem te moje nadwyżki pieniędzy. Pewnego dnia powiedziałem dość. To ja panuję nad moimi pieniędzmi, a nie one same się mają rządzić. Więc zacząłem baczniej przyglądać się temu, na co wydaję pieniądze. Na początku zapisywałem sobie to na kartce, moje wydatki i przychody, później zacząłem to robić w arkuszu kalkulacyjnym, jednak i to nie było dla mnie najwygodniejsze. Postanowiłem więc poszukać programu, który pomoże mi ewidencjonować wydatki i przychody, i nimi zarządzać.

Znalazłem dość ciekawy i darmowy program. Zacząłem kilka razy w tygodniu wpisywać do niego moje przychody i wydatki. Po miesiącu bardzo się cieszyłem, ponieważ mogłem już zobaczyć ile dokładnie i na co wydaję pieniądze. Jednak program ten sprawił mi niespodziankę, ponieważ po pewnym czasie jego baza danych jakoś dziwnie zniknęła i wszystko co wpisałem również (zniknęła nawet kopia zapasowa). Poszukałem szybko innego programu i znalazłem program „Domowe Finanse”. Świetnie, ponieważ trafiłem na okazję i ten program był dodany do dwutygodnika „Komputer Świat”, pełna wersja 🙂 Zainstalowałem go od razu i od tamtej pory go używam. Teraz to już będzie ponad 4 lata, działa świetnie. Mam podgląd na moje finanse i wiem ile i na co wydaję. Mam bilanse miesięczne i roczne. Teraz mogę optymalizować moje finanse tak, aby jak największa część była akumulowana, aby pieniądze się mnożyły i mój kapitał powiększał.

Gdy już zaczynałem przejmować kontrolę nad moimi finansami, rozpocząłem naukę sposobów w jaki mogę pomnażać zaoszczędzone pieniądze. Właśnie o tym będę traktował w następnych wpisach w tej kategorii.

Jeśli Ty też chcesz zacząć kontrolować swoje finanse, zacznij od podstawowej rzeczy, usiądź i policz ile w miesiącu wpływa na Twoje konto, zlicz wszystkie przychody i wydatki. Zrób to dokładnie co do grosza. Zobacz ile wydajesz na poszczególne kategorie: żywność, czynsz, prąd, woda, gaz, telefon, internet i inne rachunki, które płacisz regularnie, odzież, kosmetyki, chemia domowa, rozrywka, używki (policz ile np. wydajesz na papierosy w miesiącu, jeśli palisz), hobby, i wszystkie inne wydatki. Musisz dokładnie wiedzieć gdzie idą Twoje pieniądze. Pamiętaj – chcesz przejąć nad nimi kontrolę. Jeśli dobrze podejdziesz do tego tematu i zrobisz to skrupulatnie, będziesz miał/a obraz na Twoje finanse i będziesz wiedział/a czy niektóre wydatki nie są po prostu zbędne i może bezmyślnie wydajesz swoje pieniądze na rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz.
Aby to sprawnie robić dobrze jest użyć narzędzi komputerowych, w następnej części opiszę jak ja to rozwiązałem i jak proponuję to prowadzić.

Mając dokładny podgląd swoich finansów, możesz zoptymalizować wydatki i pomyśleć o odłożeniu na początku nawet minimalnej sumy pieniędzy. Chodzi o to abyś powoli uczył/a się ważnego nawyku – nawyku oszczędzania, który może przybliżyć Cię do zdobycia bogactwa, czyli „skutku ubocznego” u osób, które mają wysokie finansowe IQ. Co się powinno dalej robić z już odłożonymi pieniędzmi opiszę w dalszych moich postach. Na dziś to tyle, w najbliższym czasie część 2 o optymalizacji Twoich finansów. Pozdrawiam 🙂

Pozdrawiam.

Tagi: 

  1. Daniel Dobrzyński 28 lipca 2011 w 10:36 #

    Jeśli ktoś korzysta z iPhone’a, polecam bardzo prosty w obsłudze program pt. Balance. Jest w wersji free i pro. Wersja Free do podstawowych notatek w zupełności wystarcza. A jeśli chodzi o polskie oprogramowanie, to godne polecenia jest MoneyZoom, który synchronizuje się ze stroną internetową i możesz mieć dostęp do programu przez www. Również, wersja płatna i darmowa. Link do moneyzoom: http://moneyzoom.money24.pl/intro/

Dodaj Komentarz