Waldek Łoszek na UJ – Inteligencja Finansowa dla dzieci

Jakiś czas temu w Internecie przeczytałem artykuł pod tytułem: „Rośnie kolejne pokolenie finansowych analfabetów”. W skrócie...

Inteligencja FinansowaJakiś czas temu w Internecie przeczytałem artykuł pod tytułem: „Rośnie kolejne pokolenie finansowych analfabetów”. W skrócie chodzi w nim o to, że w szkołach dzieci nie są uczone na tematy związane z pieniędzmi i inteligencją finansową. Oczywiście zgadzam się z autorami tego tekstu, że należy zwrócić na to uwagę i zrobić coś, aby to wreszcie zmienić.

Idąc tym tokiem myślenia, 9 czerwca 2012r. skorzystałem z możliwości przekazania dzieciom wiedzy o finansach osobistych, pieniądzach i inteligencji finansowej. Miało to miejsce na wykładzie i warsztatach zorganizowanych pod hasłem: „Inteligencja Finansowa – dzieci i inwestycje”, na Uniwersytecie Jurajskim dla dzieci w Częstochowie.

Było to dla mnie niezwykle ciekawe doświadczenie, bo dotąd przemawiałem i szkoliłem tylko osoby dorosłe. Tym razem moja publiczność miała 6-12 lat.

Oczywiście podczas jednej godziny wykładu i dwóch godzin warsztatów, nie miałem możliwości przedstawić wszystkiego odnośnie Inteligencji Finansowej. Dlatego przekazałem podstawy, aby już najmłodsi zainteresowali się tematem pieniędzy, czyli skąd się biorą, jak nimi zarządzać i jak je pomnażać.

Oprócz kilku podstawowych pojęć, dałem obecnym tam dzieciakom prosty system do zarządzania swoimi pieniędzmi, które dostają od rodziców czy bliskich. Nauczyłem się tej metody od jednego z moich mentorów finansowych – T. Harv’a Eker’a, który stosuje ją u siebie w domu i uczy jej innych ludzi.

Jest to bardzo prosty system i polega na tym, że dzieci wszystkie pieniądze, które dostają, dzielą na 5 kont, pojemników czy kopert.

W kilku moich poprzednich wpisach przedstawiałem system zarządzania pieniędzmi dla dorosłych, a dziś pokrótce przedstawię jego odmianę dla najmłodszych.

Proponuje metodę podziału na 5 kont i poniższe proporcje:
1) Długoterminowe Oszczędzanie na Przyszłe Wydatki – 22,5%
2) Edukacja – 22,5%
3) Wolność Finansowa – 22,5%
4) Rozrywka – 22,5%
5) Dobroczynność – 10%

Pierwszy pojemnik – te pieniądze są zbierane i dopiero po jakimś czasie wydawane. Na tym koncie odkłada się np. na: zabawki, wycieczkę, obóz, komórkę, playstation itp.

Drugi – te pieniądze wydawane są na książki, szkolenia. Jest to inwestycja w siebie.

Trzeci – z tego pojemnika przeznacza się pieniądze tylko i wyłącznie na inwestycje, przynoszące dochód pasywny. Pieniądze na tym koncie mają sprawić, że będzie się wolnym finansowo. Te pieniądze się oszczędza i inwestuje. Nie wolno ich ruszać na inne cele! Należy poprosić rodziców, by pomogli w inwestowaniu tych pieniędzy.

Czwarty – pieniądze z tego pojemnika przeznacza się na przyjemności. Trzeba je wydać w każdym miesiącu. Wydaje się je na różne zabawki, ekstra ubrania, relaks, wyjście na basen, do kina, czy do wesołego miasteczka. Wydając te pieniądze masz poczuć się lepiej.

Piąty pojemnik – te pieniądze wydaje się na cele charytatywne. Można zrobić przelew na fundację dobroczynną, czy dać datek dla potrzebujących. To konto ma nauczyć dawania i tego, że trzeba się dzielić swoimi pieniędzmi z innymi.

Dzieci chętniej podejdą do tematu zarządzania pieniędzmi, jeśli rodzice dadzą im dobry przykład. Dokładny opis zarządzania finansami dla dorosłych znajdziesz pod tym linkiem.

Po wykładzie odbyły się warsztaty, na których dzieciaki, grając w grę Cashflow, przybliżyły sobie tematykę inteligencji finansowej.

W tak miłej atmosferze, pod znakiem pieniędzy i finansów, zakończył się dzień na Uniwersytecie Jurajskim dla dzieci.

Dziękuję mojej narzeczonej Patrycji Maj za pomoc podczas warsztatów.
Dziękuję pani Ewie Trawińskiej za zaproszenie mnie na wykład i warsztaty oraz za udostępnione zdjęcia, które można obejrzeć poniżej.

Zachęcam każdego do zgłębiania wiedzy o Inteligencji Finansowej.

W komentarzu proszę napisz, czy w dzieciństwie byłeś uczony na temat inteligencji finansowej, a jeśli masz dzieci, dodaj również jak Ty je w tych sprawach edukujesz?

Pozdrawiam,

Waldek Łoszek

Wykład:
Wykład na UJ - Waldek Łoszek

Wykład na UJ - Waldek Łoszek

Wykład na Uniwersytecie Jurajskim - Waldek Łoszek

Warsztaty:
Warsztaty na Uniwersytecie Jurajskim

Warsztaty na Uniwersytecie Jurajskim

Warsztaty na Uniwersytecie Jurajskim


Dodaj komentarz:

Tagi: 

  1. Łukasz 23 czerwca 2012 w 14:25 #

    Genialny pomysł Waldku. Zaszczepienie u najmłodszych podstawowej wiedzy o finansach jest strzałem w 10. Całym sobą popieram inicjatywę. 😀

  2. Rafał 29 czerwca 2012 w 10:52 #

    świetna sprawa, im wczesniej ludzie będa mieli stycznośc z tematami finansów tym lepiej i wczesniej z nabytej wiedzy skorzystają. Mnie niestety nikt takiej wiedzy nie przekazywał, ale nigdy przeciez nie jest za póżno, żeby zacząć ją nabywac i wykorzystywać! 🙂

Dodaj Komentarz