6 słoików, czyli zarządzanie finansami osobistymi cz. 2

W poprzednim wpisie opisałem w jaki sposób należy rozpocząć zarządzanie swoimi finansami osobistymi. Dziś kolejna dawka wiedzy na ten temat. W...

zarządzanie finansamiW poprzednim wpisie opisałem w jaki sposób należy rozpocząć zarządzanie swoimi finansami osobistymi. Dziś kolejna dawka wiedzy na ten temat.

W tytule napisałem o 6 słoikach, bo, jak już wcześniej wspominałem, pieniądze należy podzielić sobie między 6 pojemników, czy też kont.

Przypomnę szybko proporcje podziału: 55% na konto podstawowych wydatków, 10% na konto wolności finansowej, 10% na konto długoterminowych oszczędności na przyszłe wydatki, 10% na konto edukacji, 10% na konto rozrywki, 5% na konto dobroczynności.

Ciekaw jestem, czy już rozpocząłeś zarządzanie swoimi finansami, a może robiłeś to już wcześniej? Podziel się tym w komentarzach.

Przy zarządzaniu finansami ważne jest, aby odpowiednio korzystać z podzielonych pieniędzy. Niektórych nie wolno wręcz ruszać, inne trzeba wydać 🙂 Przeczytaj, jak powinno to wyglądać.

Z konta podstawowych wydatków, wydajemy normalnie – według zaistniałych potrzeb.

Konto wolności finansowej jest nietykalne – pieniądze z tego konta można ruszyć tylko na inwestycje, dzięki którym będziesz mógł osiągnąć dochód pasywny. Nie wolno korzystać z tego konta nawet w chwilach słabszych finansowo. To te pieniądze mają Ciebie poprowadzić do wolności finansowej.

Długoterminowe oszczędzanie na przyszłe wydatki – pieniądze z tego konta służą do wydawania na rzeczy, które chcesz kupić za jakiś czas. Możesz je użyć również w przypadku nieprzewidzianych wydatków. Tutaj też odkładamy na wczasy, jakieś gadżety do domu czy samochodu.

Teraz czas na konto edukacji – pieniądze z tego pojemnika wydajemy na naszą edukację. To może być zakup książki, wykupienie szkolenia offline lub online. Te pieniądze wydajemy tylko i wyłącznie na samodoskonalenie się. Pamiętaj, że pieniądze zainwestowane w siebie, to najlepsza inwestycja. Dlatego w każdym miesiącu ucz się i doskonal.

Konto rozrywki jest kontem, z którego pieniądze w każdym miesiącu trzeba wydać. Jest to ważne, aby zaznać choć trochę luzu w związku z wydawaniem pieniędzy. Te pieniądze wydajemy na przyjemności – wyjście do kina, restauracji, czy na przykład weekendowy wypad na imprezę ze znajomymi. W zarządzaniu finansami ważna jest równowaga – więc nie tylko oszczędzamy, ale też w przyjemny sposób korzystamy z naszych pieniędzy.

Na koniec został nam pojemnik na dobroczynność. Te pieniądze przeznaczamy dla potrzebujących osób lub instytucji – to od Ciebie zależy, komu je dasz. Trzeba dawać pieniądze, aby dostawać ich więcej. Wszyscy bogaci przeznaczają duże kwoty na cele charytatywne, dlatego przy zarządzaniu własnymi pieniędzmi, też się tego uczymy. Pamiętaj, że to co dasz, zawsze wróci do Ciebie zwielokrotnione.
Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci lepiej zarządzać swoimi finansami.

Dodatkowo załóż sobie „Skarbonkę Wolności Finansowej”, do której będziesz codziennie wrzucał dowolną kwotę. Może to być 5zł, 10zł, 20zł, a nawet 1gr. Chodzi o to, abyś codziennie kierował swoją uwagę na własną wolność finansową. Zawsze to na czym się skupiasz, będzie rosło. Jeśli skupiasz się na długach, będziesz ich miał więcej. Jeśli chcesz się wzbogacić, chcesz być wolny finansowo, to tylko w tym kierunku koncentruj swoją uwagę. Tytułowe 6 słoików (czy też kont) i skarbonka, mają na celu skierować Twoją uwagę na tę prawidłową stronę.

I jeszcze jedna rzecz – jeśli masz już w swojej skarbonce większą kwotę, to wpłać ją na konto lub przełóż do pojemnika niezależności finansowej. Pamiętaj, żeby nie wyjmować wszystkiego ze skarbonki – trzeba trochę zostawić i cały czas, codziennie coś do niej wrzucać.

Na koniec ciekawe zdanie, które powiedział T. Harv Eker.
„Rzecz sprowadza się do tego: albo ty będziesz kontrolować pieniądze, albo pieniądze będą kontrolować ciebie. A żeby kontrolować pieniądze, musisz nimi zarządzać”.

Zatem do dzieła, niech zapełnią się wszystkie Twoje słoiki.

Pozdrawiam,

Waldek Łoszek

Tagi: