Kto zabrał mój ser?

Opowiem Ci dziś pewną historię, którą poznałem jakiś czas temu. Najpierw zacznę od jej bohaterów: są to dwie myszy – Nos i...

Kto zabrał mój ser?Opowiem Ci dziś pewną historię, którą poznałem jakiś czas temu.

Najpierw zacznę od jej bohaterów: są to dwie myszy – Nos i Pędziwiatr, oraz dwoje tak małych jak te myszy ludzi – Bojek i Zastałek.

Wszyscy zajmowali się poszukiwaniem sera, który dawał im pożywienie i szczęście, a odbywało się to każdego dnia w pewnym labiryncie.

Nos i Pędziwiatr, obdarzeni małymi mysimi rozumkami, każdego dnia rano wychodzili z norek i kierując się instynktem oraz metodą prób i błędów, szukali sera.

Bojek i Zastałek również każdego ranka ubierali się w robocze ubrania, wychodzili ze swoich małych domków i ruszali do labiryntu w poszukiwaniu sera. Z tym że oni do tych poszukiwań wykorzystywali swoje ludzkie rozumy pełne wiedzy i różnych przekonań.

Po pewnym czasie, myszy znalazły w labiryncie Magazyn S, a w nim mnóstwo sera. Za jakiś czas, również mali ludzie odnaleźli ten magazyn. Wszyscy bardzo się ucieszyli z takiego obrotu sprawy i szybko przyzwyczaili się do sera.

Gdy w Magazynie S zaczynało brakować sera, Nos i Pędziwiatr, nie oglądając się na nic, wyruszyli na poszukiwanie kolejnego magazynu z nowymi zapasami. W przeciwieństwie do myszy, które łatwo przystosowały się do nowej sytuacji, mali ludzie nawet nie zauważyli, że sera ubywa i nie zaczęli nowych poszukiwań…

Pewnego dnia, gdy Bojek i Zastałek przyszli do magazynu, ze zdziwieniem stwierdzili, że nie ma w nim sera.
– Kto zabrał mój ser?! – krzyczeli mali ludzie.
– Nie ma sera! Nie ma sera! – panikowali.

Mali ludzie spędzali całe dnie na analizowaniu tej niezrozumiałej sytuacji, a w tym czasie, myszy szukały sobie nowego sera i po pewnym czasie go znalazły. Bojek i Zastałek myśleli, biadolili oraz obwiniali wszystko i wszystkich o to, co się stało.

Po pewnym czasie Bojek zdobył się na odwagę i wyruszył na poszukiwanie nowych serowych zasobów, na co próbował namówić również Zastałka. Tłumaczył mu, że takie jest życie, że świat się zmienia, jednak Zastałek nie chciał tego słuchać.

Bojek wyruszył więc sam. Upłynęło wiele czasu, jednak opłaciło się szukać, bo w końcu znalazł w labiryncie Magazyn M, w którym było bardzo dużo sera, i w którym były już myszy Nos i Pędziwiatr.

Po drodze do magazynu, Bojek zostawił Zastałkowi wiele drogowskazów, które pomogłyby mu do niego dotrzeć, jednak Zastałek nigdzie się nie wybierał…

Polecam Ci poznanie dokładnej historii, którą tu opisuję, a jest ona dostępna w książce „Kto zabrał mój ser?” Spencera Johnsona.

Teraz wyjaśnijmy sobie, jakie przesłanie niesie ta opowieść.

Labirynt – to metafora naszego życia.

Ser – to symbol tego, czego w życiu pragniemy (pieniędzy, pracy, udanych relacji z ludźmi, pięknego domu, uznania, wolności, zdrowia, spokoju ducha, również takich prostych rzeczy, jak poranny jogging, czy gra w kosza).
Każdy człowiek ma swoje własne wyobrażenie na temat takiego sera w jego życiu i zmierza w kierunku jego zdobycia. Dodatkowo głęboko wierzy, że ten ser uczyni go szczęśliwym, jednak po tym jak go zdobędzie, szybko się do niego przyzwyczaja, traktuje go jako pewnik i dopiero gdy go zabraknie, zauważa to i przeżywa swojego rodzaju tragedię.

Myszy: Nos – szybko wyczuwa zmiany, Pędziwiatr – działa bez zastanowienia.

Mali ludzie: Zastałek – usiłuje ignorować zmiany, bo spodziewa się po nich wszystkiego najgorszego,
Bojek – przystosowuje się do zmian, bo wie, że prowadzą do czegoś lepszego.

Przesłanie tej opowieści jest takie, że zamiany zawsze przychodzą.

Nieważne na jakim etapie swojego życia jesteś teraz, wiedz, że zmiany i tak nadejdą.

Możesz się więc do nich przygotować obserwując swoje otoczenie, sprawdzając czy z ‚Twoim serem’ jest wszystko w porządku, czy nie znika i czy się nie psuje. Wyławiając małe zmiany, możesz spokojnie przygotować się na nadejście większych zmian.

Pamiętaj, że zmiany w życiu są konieczne i nieuniknione, dlatego można się z nimi pogodzić i co jakiś czas wyruszyć na poszukiwanie nowego, lepszego sera.

Poznaj dokładniej tę historię, bądź gotowy na zmiany.

„Jedyną stałą rzeczą jest zmiana” Heraklit z Efezu

A Ty jakiego sera w tej chwili szukasz? Czym on jest dla Ciebie? Czy ktoś zabrał już Twój ser? Napisz w komentarzu.

Pozdrawiam,

Waldek Łoszek


Tagi: 

 1. Małgosia 14 maja 2012 w 19:47 #

  Moim Nowym Serem jest zamiana wiedzy i teorii jaką posiadam na czyny. Tylko tyle i aż tyle. Jeśli ktoś chciałby przeczytać „Kto zabrał mój ser” w całości – polecam się; mogę przesłać mailem.

 2. Łukasz 16 maja 2012 w 09:58 #

  Historia bardzo dobrze mi znana, ale pomimo tego bardzo się cieszę, że mi ją przypomniałeś… jeśli dobrze pamiętam Bojek, później już czuwał nad zmianami. Pilnował tego aby zmiany znów go nie zaskoczyły.

  Przekładając na mnie zauważyłem, że poznałem już sporą część wiedzy rozwojowej, ale tak naprawdę nie wcielałem jej do działania. Brakowało mi systematyczności, ciągle pilnowania zmieniającego się otoczenia… Dzięki Waldku. Pora się obudzić.

  • Waldek Łoszek 16 maja 2012 w 13:29 #

   Proszę bardzo, cieszę się że mogłem pomóc. Pozdrawiam 🙂

 3. Łukasz 19 czerwca 2012 w 21:20 #

  Właśnie jestem po ponownej lekturze tej książki. I znów kolejne informacje udało mi się wychwycić. Lęk przed nieznanym, jakże popularne w branży jaką się zajmuję. Ludzie nie chcą zmian, boją się zmian bo myślą, że zmieniając się zrobią coś źle. e ktoś będzie na nich krzywo patrzył, będzie się wyśmiewał.

  Najważniejsze dla mnie w takiej chwili jest wykorzystanie strachu. „Co byś zrobił, gdybyś się nie bał?” Te słowa pasują wręcz idealnie do ostatnich zmian jakie zaszły w moim życiu. Trzeba opanować strach i przekuć go w działanie. A wtedy wykorzystamy cały nasz potencjał.

  Należy tak intensywnie wykorzystywać swój lęk, aż całkiem go pokonamy „Kiedy pokonasz swój lęk, będziesz wolny.” Teraz walczę o to aby osiągnąć ta wolność. Nie jest to zadanie łatwe, ale wiem że je osiągnę.

 4. Iwona 17 marca 2018 w 12:38 #

  Dziękuję za polecenie książki, niedługo po nią sięgnę 🙂 Moim serem jest bycie lepszą w różnych dziedzinach życia i doskonalenie swoich umiejętności krok po kroku.

Dodaj Komentarz