Jeśli się uczyć, to tylko od najlepszych…

… i zawsze od praktyków, a nie od teoretyków. Dziś właśnie na temat nauki, i tego od kogo najlepiej się uczyć. Tytuł tego wpisu...

One way… i zawsze od praktyków, a nie od teoretyków.

Dziś właśnie na temat nauki, i tego od kogo najlepiej się uczyć.

Tytuł tego wpisu powinien Ci się przypominać zawsze, gdy będziesz uczyć się czegoś nowego. Gdy rzeczywiście będziesz postępował według tytułowej zasady, masz gwarancję, że wiedza którą pozyskujesz jest wartościowa i zadziała, bo uczysz się od praktyka.

Ok, może troszkę jaśniej.

Gdy byłeś mały i poszedłeś do szkoły, to na pewno uczyła Cię kompetentna osoba, z odpowiednim ku temu wykształceniem. Jeśli w szkole miałeś problemy z jakimś przedmiotem, to dobrym rozwiązaniem było poprosić najlepszą osobę z klasy, czy też ze szkoły, żeby dała Ci korepetycje i dzięki temu, mogłeś spokojnie przejść przez niekoniecznie ulubiony przedmiot. Nie wiem czy masz już prawo jazdy, ale jeśli masz, to wiesz, że dobrym rozwiązaniem jest znalezienie najlepszej szkoły jazdy w mieście, żeby zdać za pierwszym razem.
W każdej innej dziedzinie jest tak samo, czy to w biznesie, czy w finansach, trzeba szukać najlepszych i od nich czerpać wiedzę.

Ja zawsze tak robiłem i nadal tak robię. Czytam książki i słucham nagrań tych, którzy reprezentują sobą naprawdę dużo – Napoleon Hill, Harv Eker, Robert Kiyosaki, Brian Tracy. Poza tym, biorę udział w szkoleniach online i offline u takich osób jak Krzysztof Pauch, Jacek Dudzic, Paweł Danielewski, Piotr Maziejuk, Natalia Ryńska. Niektórym te nazwiska mogą za wiele nie mówić, jednak gdy zagłębisz się w tematykę MLM, e-marketingu, czy też komunikacji, na pewno się z nimi spotkasz. Nie wymieniłem więcej nazwisk, bo ważne jest również, aby korzystać z nauki niekoniecznie dużej ilości osób, dobrze jest wybrać te najlepsze osobistości z konkretnych dziedzin i od nich czerpać wiedzę. Nie wolno się rozdrabniać. W skrócie – nie liczy się ilość, liczy się jakość.

Gdy sam będziesz pobierał nauki u najlepszych, też kiedyś będziesz najlepszy i będziesz mógł swoją wiedzę przekazywać dalej – ja właśnie tą drogą podążam i to samo polecam Tobie.
Czasami warto zapłacić za naukę trochę więcej (oczywiście bez przesady) i mieć pewność, że uczymy się od najlepszych.

Jak sprawdzić, czy ktoś jest dobry lub najlepszy? Popytaj znajomych, zobacz co piszą o nim w Internecie, zasięgnij opinii osób z branży, zapytaj o wyniki jego działań. Zapytaj nawet wprost, ile zarobił, czy też ile zarabia – jest wiele sposobów.
Wystrzegaj się jak ognia teoretyków, tylko wiedza praktyka może posunąć Cię do przodu.
Jeśli to zrobisz, masz pewność że i Ty będziesz kiedyś na miejscu lub w pobliżu osoby, która Cię uczyła lub nadal uczy. Jeśli edukujesz się u człowieka sukcesu, Ty też osiągniesz sukces. Jeśli uczysz się od teoretyka, to osiągniesz sukces, ale tylko teoretycznie – tak jednak chyba nie chcesz.

Ucz się od najlepszych, działaj, stań się najlepszy.

Pozdrawiam,

Waldek Łoszek

Tagi: 

 1. Łukasz 5 lipca 2012 w 19:10 #

  Mam pytanie dotyczące tego posta… wiadomo, że najlepiej uczyć się od praktyków. A co w momencie gdy sami chcemy się podzielić swoją wiedzą, ale nie mamy dużych wyników. Np. Posiadamy wiedzę na poziomie 5 i możemy przekazać innym którzy tej samej wiedzy nie posiadają lub posiadają na poziomie 4 lub niżej.

  Według tego wpisu oznacza, że możemy przekazać swoją wiedzę dopiero jak teoria pokryje się z praktyką, pomimo tego, że chcemy się z nią dzielić.

  Jak rozwiązać ten dylemat?

  • Waldek Łoszek 8 lipca 2012 w 19:19 #

   Łukasz pamiętaj, że jeśli chcesz kogoś czegoś nauczyć, to możesz to zrobić tylko wtedy, gdy Ty się czegoś nauczyłeś, wdrożyłeś to praktyce i sprawdziłeś, że to działa. Ja osobiście zawsze tak robię. Twoje pytanie jest trochę złożone, ponieważ można uczyć na różne tematy.
   W każdym i to w każdym temacie, jeśli chce się kogoś nauczyć to można przekazać teorię, którą gdzieś się przeczytało czy usłyszało, jednak we wpisie chodzi mi o to, żeby zawsze sprawdzać, kto przekazuje Ci wiedzę.
   A Ty jeśli kogoś chcesz uczyć, czy szkolić w jakiejś dziedzinie to rób to tylko w tych tematach, w których Ty coś zdziałałeś lub osiągnąłeś.
   Pozdrawiam 🙂

Dodaj Komentarz