Nawyk oszczędzania

Dziś kontynuuję wątek składników sukcesu i tak przyszła kolej na nawyk oszczędzania. Czym jest i jak dzięki niemu można pomóc sobie...

nawyk oszczędzaniaDziś kontynuuję wątek składników sukcesu i tak przyszła kolej na nawyk oszczędzania.
Czym jest i jak dzięki niemu można pomóc sobie odnosić sukcesy – o tym właśnie dowiesz się z tego wpisu.

Jak wiadomo, są dobre i złe nawyki związane z pieniędzmi. Oszczędzanie jest jednym z tych dobrych.
Gdy ma się odłożone pieniądze, wtedy łatwo można radzić sobie z lękiem przed biedą. Uniezależniamy się od innych osób – to świetne uczucie, gdy nie trzeba się nikogo prosić o pieniądze. Sądzę, że każdy chciałby mieć ten spokój i komfort. I tu właśnie nasuwa się pytanie – skoro dobrze jest mieć zaoszczędzone pieniądze, to czemu tak niewiele osób to robi?

Wymówki osób, które nie oszczędzają, mogą być następujące: „nie mogę sobie pozwolić na odkładanie, bo mało zarabiam i ledwo starcza mi na utrzymanie”; „nie odczuwam potrzeby oszczędzania”; „muszę wydawać dużo, bo mam takie potrzeby i nie zostaje mi na to, żeby odłożyć np. na szczęśliwą godzinę”.

Niektórzy mówią, że zaczną oszczędzać, kiedy będą mieli więcej pieniędzy. Jednak w dalszym ciągu nic się nie zmienia.

Tutaj musisz się dowiedzieć, że każdy może oszczędzać i zarządzać swoimi pieniędzmi, i to od tego powinno się zacząć poprawianie swojego stanu majątku. Nawet zaczynając od małej kwoty – 1zł, 2zł, czy 5zł miesięcznie, możesz zacząć kreować nowy, dobry nawyk, pamiętaj oczywiście o regularności. Dobrze jest też stworzyć u siebie nawyk zarządzania pieniędzmi. Te nowe przyzwyczajenia doprowadzą Cię do większych zarobków.

Ja sam wcześniej nie odkładałem pieniędzy, nie monitorowałem wydatków, nie zarządzałem nimi. Kończyło się tym, że nieważne ile miałem pieniędzy, zawsze je wydawałem.
Jednak któregoś dnia na studiach powiedziałem sobie, że muszę się za to wziąć, i że to ja mam panować nad pieniędzmi, a nie one mają sobą same rządzić. Tak więc zrobiłem.

Jeśli nie masz dobrych nawyków związanych z pieniędzmi, to popracuj nad nimi. Zacznij od monitorowania swoich finansów, o czym pisałem już wcześniej tutaj. Później weź się za zarządzanie pieniędzmi – przypomnienie jak to możesz robić w tym miejscu. Zastosuj moje wskazówki, które w przypadku moim i moich znajomych świetnie zadziałały, więc powinny być pomocne również dla Ciebie. Gwarancją sukcesu jest regularność monitorowania i zarządzania swoimi pieniędzmi. Po prostu małymi krokami zbuduj sobie dobre pieniężne nawyki.

Teraz trochę z innej strony. Zauważyłem kiedyś u wielu osób taką przypadłość:
Ktoś zarabia 1500zł i to wystarcza mu na utrzymanie. Pewnego szczęśliwego dnia dostaje premię, czy podwyżkę i już ją wydaje w myślach, choć fizycznie jeszcze jej nawet nie ma na koncie. I tak oto te dodatkowe pieniądze przepadają w bezdennych otchłaniach kas sklepów, czy też centrów handlowych, gdzie zostaliśmy zwabieni reklamą, okazją, promocją. A później się okazuje, że ten nowy gadżet wcale nie jest taki niezbędny, jak nam się wcześniej wydawało.

Lepszym pomysłem, jest podzielenie każdej nadwyżki pieniędzy w ten sposób, aby część odłożyć i resztę przeznaczyć na rzeczy, które są nam w danym momencie potrzebne.

Posiadanie oszczędności jest świetną rzeczą, gdy przychodzi do nas jakaś okazja. Może to być nasz pomysł, do którego realizacji potrzebujemy kapitału początkowego, może ktoś z naszych znajomych ma świetny pomysł i my, mając wolne pieniądze, moglibyśmy zainwestować, w zamian za udziały.

Wielu ludzi traci swoje życiowe szanse, bo nie mają w danym momencie wolnych pieniędzy, podczas gdy inni korzystają z bardzo dobrych propozycji biznesowych, ponieważ dysponują wolną gotówką i nie muszą się nikogo o nią prosić.

Zacznij więc oszczędzać pieniądze już dziś. Zacznij małymi krokami, wyrabiaj w sobie dobre nawyki.
Na pewno łatwiej i spokojniej będziesz osiągał Twoje cele, jeśli nie będziesz musiał trwonić swojego intelektu na martwienie się brakami pieniędzy.

Teraz jest Twój czas – działaj i zapanuj nad własnymi pieniędzmi.

?Patrząc zawsze przed siebie, myśląc o tym, jak zrobić jeszcze więcej, osiągniesz stan umysłu, w
którym nie ma rzeczy niemożliwych.? Henry Ford

Pozdrawiam,

Waldek Łoszek

Tagi: 

 1. MateuszFeliksiak 4 grudnia 2011 w 10:36 #

  Zgadzam się 🙂 Dobrym sposobem jest postawienia sobie kilku „słoików” bądź „puszek po piwie” i napisanie na nim np. „wakacje”, „wesoła godzina” i wrzucanie tam raz dziennie wszystkich drobnych które się ma w portfelu.

  Mogę powiedzieć, że ten nawyk gdy się go wyćwiczy przez rok takiego odkładania spokojnie na wakacje za granicą starcza 😉 A ubytku kilkudziesięciu groszy, czy kilku/kilkunastu złotych nie widać 🙂

  • Waldek Łoszek 4 grudnia 2011 w 12:15 #

   Najważniejsze to wypracować sobie nawyk. Dzięki za komentarz. Pozdrawiam 🙂

 2. Bartek 30 marca 2012 w 06:43 #

  Dobry artykuł, dobry blog cały!
  Będę tu zaglądał 🙂

  Na swoim blogu opisałem ostatnio, jak w ciągu jednego tygodnia, angażując ok 3 godzin czasu wolnego (łącznie), zaoszczędziłem ponad 3000 zł w skali roku!
  Polecam wszystkim: http://peeleny.blogspot.com i zapraszam do komentowania.
  Pozdrawiam!
  Bartek

  • Waldek Łoszek 30 marca 2012 w 09:08 #

   Cieszę się, że podoba Ci się mój blog. Zajrzałem na chwilę na Twojego bloga i też ciekawie piszesz.
   Pozdrawiam 🙂

Dodaj Komentarz