Optymalizacja finansów cz. 2

Teraz kolejne wskazówki w temacie zarządzania własnym budżetem domowym. Myślę, że już zacząłeś przyglądać się gdzie i jak przepływają...

Teraz kolejne wskazówki w temacie zarządzania własnym budżetem domowym. Myślę, że już zacząłeś przyglądać się gdzie i jak przepływają Twoje pieniądze. Jeśli nie, to dzisiaj dokładnie krok po kroku dowiesz się jak to tak naprawdę zrobić.
Na początku polecam zakup i zainstalowanie programu Domowe Finanse. Polecam go, ponieważ sprawdza się u mnie przez ponad 4 lata. Jest bardzo prosty w obsłudze – poniżej zamieściłem zrzuty z ekranu z podstawową konfiguracją i używaniem tej aplikacji.

Tak wygląda program po zainstalowaniu i otwarciu:
Optymalizacja finansów

Żeby go używać, należy utworzyć nową bazę danych. Plik -> Nowy
Następnie wpisujesz nazwę bazy danych, np.: „Moje finanse 2011” i wciskasz ‚Zapisz’.
Optymalizacja finansów

Dalej konfigurujesz Twoje dane użytkownika, podaj imię i nazwisko, i klikasz ‚ok’.
Optymalizacja finansów
Teraz już możesz wprowadzać dane do programu.
Aby dodać Twój przychód, klikasz zakładkę ‚Przychód’, następnie ‚Dopisz’. Wyskoczy okienko, w którym podajesz datę, kwotę i opis przychodu. Aby zatwierdzić wciskasz ‚ok’.
Optymalizacja finansów
Analogicznie z wydatkami. Wciskasz zakładkę ‚Rozchód’ i wpisujesz dane podobnie jak to
opisałem powyżej. Zatwierdzasz przyciskiem ‚ok’.
Optymalizacja finansów
Po wprowadzeniu danych, możesz sprawdzić stan Twoich finansów wybierając zakładkę
‚Stan budżetu’.
Optymalizacja finansów
W zakładce ‚Bilans’ jest możliwość podglądu wydatków miesięcznych, rocznych, czy za dany okres.
Optymalizacja finansów

Podany opis i zrzuty z ekranu pokazują tylko podstawową obsługę programu. Są dostępne również zaawansowane opcje. Dokładna instrukcja obsługi programu pod tym linkiem.
Teraz wystarczy, że będziesz regularnie wprowadzać wszystkie swoje przychody i wydatki. Jak to dokładnie robić? Zbieraj wszystkie paragony za Twoje zakupy, później co 3-4 dni siadaj i wpisuj do programu kwoty jakie wydałeś, dzieląc wydatki na odpowiednie kategorie.
Robiąc to systematycznie, będziesz widział stan Twoich finansów – możesz mieć w każdej chwili podgląd ile i na co wydałeś pieniędzy.
Po pewnym czasie będziesz dokładnie wiedział ile przeznaczasz pieniędzy na bieżące wydatki i czy zostaje Ci jakaś nadwyżka, którą później można zainwestować. Pamiętaj, żeby zacząć optymalizować Twoje finanse, musisz wiedzieć ile i na co wydajesz w ciągu miesiąca. Opisywany program i sposób postępowania jest sprawdzony na moim przykładzie.

Życzę miłego używania programu i monitorowania Twoich Finansów Domowych..

Pozdrawiam,

Waldek

Tagi: 


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz