Wyobraźnia a sukces

Na początek mały test. Wyobraź sobie, że jesteś teraz na plaży, leżysz sobie w słońcu, czujesz na skórze bryzę znad morza, słyszysz szum...

WyobraźniaNa początek mały test. Wyobraź sobie, że jesteś teraz na plaży, leżysz sobie w słońcu, czujesz na skórze bryzę znad morza, słyszysz szum fal.

I jak znalazłeś się w opisywanym miejscu?

Ten test ma Ci pokazać, że masz wyobraźnię, każdy ją ma. Piszę o tym dlatego, że czasem można się spotkać z przekonaniem, że takie osoby jak pisarze, malarze, aktorzy mają więcej wyobraźni, niż na przykład sklepikarze, księgowi, dozorcy.

Pamiętaj, że każdy posiada wyobraźnię tylko jej wykorzystanie jest różne.

Jakie jest znaczenie wyobraźni w osiąganiu sukcesów w życiu? Odpowiedź jest jedna. Nikt bez wyobraźni nie stworzył czegoś użytecznego, nie określił sobie swojego celu głównego, nie zaplanował działania.

Każda aktywność, każda rzecz, którą stworzył człowiek, zawsze najpierw powstaje w wyobraźni, później jest przekuwana na rzeczywistość. Potwierdzeniem tego jest wiele przypadków z życia ludzi wielkiego sukcesu.
Poniżej przytoczę kilka takich przykładów.

Clarence Saunders był założycielem sieci samoobsługowych sklepów spożywczych Piggly-Wiggly, na których sposób działania wpadł stojąc w kolejce na stołówce samoobsługowej. W tamtym czasie był pomocnikiem w sklepie, który działał tradycyjnie – towar był podawany przez ekspedienta. Podczas wizyty na stołówce, w czasie gdy oczekiwał na swoją kolej, jego wyobraźnia podpowiedziała mu, żeby przenieść samoobsługę do sklepu.
Od tego się zaczęło. Później Saunders zaczął wdrażać swój pomysł w swoim sklepie, a później w sieci sklepów, co uczyniło z niego multimilionera.

Michael Dell, założyciel Dell Computers, w tamtym czasie licealista, wyobrażał sobie lepsze komputery od tych, które były wtedy na rynku (komputery IBM). Swoje wyobrażenia szybko zaczął przekuwać w rzeczywistość przy pomocy komputera, który kupili mu rodzice – rozkręcił go i dodał mu dodatkową pamięć, co, jak się okazało po jego złożeniu, zwiększyło jego wydajność. Należy podkreślić, że nie przewidziały tego wtedy tęgie umysły w firmie IBM.
Następnie Michael Dell zaczął przerabiać komputery dla swoich znajomych i przyjaciół. Później założył swoją firmę, którą rozwinął do gigantycznych rozmiarów. Zawsze podkreślał udział swojej wyobraźni w swoich działaniach.

Wyobraźnia odegrała wielką rolę również w wielu innych sytuacjach, np. w przypadku sukcesu Henry’ego Forda, czy Billa Gates’a. Ford w wyobraźni miał wizję tego, że w każdym domu jest samochód, Gates widział w każdym domu komputer osobisty.
Jest wiele takich przykładów.

Można mieć swój cel główny, określony plan działania, można posiadać duże zasoby wiary w siebie, mieć mnóstwo cech przywódcy, wykazywać inicjatywę, posiadać nawyk oszczędzania, jednak jeżeli zabraknie wyobraźni, to zabraknie koła napędowego, które pomoże maksymalnie wykorzystać wcześniej wspomniane cechy.

Wyobraźnia to zadziwiająco silna siła, do której dostęp ma każdy, kto zmierza do tego, aby się nią posłużyć. Ważne, by wykorzystywać ją właściwie, by nie używać jej jako ucieczki od rzeczywistowści, bo wtedy mamy do czynienia z mrzonkami.

Aby skutecznie pokierować wyobraźnią, należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze, trzeba nauczyć się sposobu jej funkcjonowania, by zauważyć, kiedy podrzuca coś pożytecznego, po drugie, trzeba być skupionym na swoim celu głównym.

Nieważne w jakim miejscu się znajdujesz, wyobraźnia zawsze wskaże Ci drogę do Twojego celu i pomoże pokonać przeszkody na drodze do niego.

„Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy” Albert Einstein

Pozdrawiam,

Waldek Łoszek


Tagi: