Zarządzanie finansami osobistymi cz.1

Dziś o zarządzaniu finansami. Mam nadzieję, że masz już za sobą lekturę moich wpisów o optymalizacji finansów cz.1 i cz.2 oraz wpis...

Zarządzanie finansami osobistymi część 1Dziś o zarządzaniu finansami. Mam nadzieję, że masz już za sobą lekturę moich wpisów o optymalizacji finansów cz.1 i cz.2 oraz wpis ‚Recepta’, jeśli nie, to szybko nadrób zaległości.
Do wiedzy jaką przekazałem we wspomnianych wpisach, trzeba dołożyć kolejną, bardzo ważną rzecz – zarządzanie własnymi finansami.
Jeśli Ty nie będziesz rządził swoimi pieniędzmi, to one będą się rządzić same – a tego raczej nie chcesz.
Przejdźmy zatem do rzeczy.

Do zarządzania pieniędzmi zalecam metodę podziału. Chodzi o to, że po tym, jak już wiemy ile wydajemy pieniędzy w miesiącu i na co, to teraz należy odpowiednio dzielić wszystkie swoje dochody w następujący sposób.

Dzielimy je na 6 kont (grup):
1) 55% na konto podstawowych wydatków,
2) 10% na konto niezależności finansowej,
3) 10% na konto długoterminowych oszczędności na przyszłe wydatki,
4) 10% na konto edukacji,
5) 10% na konto rozrywki,
6) 5% na konto dobroczynności.

Jeśli chcesz zapanować nad swoimi finansami, od tej pory wszystkie swoje dochody dziel wg powyższych proporcji.

Jak to ma wyglądać w praktyce?
Załóż 6 pojemników (podpisz je kolejno zgodnie ze wspomnianym wcześniej schematem), czy też kont bankowych (jest możliwość posiadania kilku darmowych lub bardzo nisko płatnych kont).
Jeśli dysponujesz daną kwotą w miesiącu (bierzemy dochód po odliczeniu podatków – tyle ile na czysto dysponujemy w miesiącu np. 1000zł), to teraz odpowiednio dzielimy ją w następujący sposób:
550 złotych na podstawowe wydatki, 100zł na konto niezależności, 100zł na konto długoterminowego oszczędzania, 100zł na konto edukacji, 100zł na konto rozrywki i 50zł przeznaczamy na konto dobroczynności.
Gdy nie mamy kont, pieniądze rozdzielamy do naszych 6 podpisanych pojemników.

Podczas rozmów z różnymi osobami, na tematy związane z zarządzaniem pieniędzmi, dowiedziałem się, że niewiele z nich monitoruje i zarządza własnymi finansami. Osoby te mają problemy finansowe i większość swoich przychodów wydają tylko na podstawowe wydatki – czynsz, opłaty, kredyty, jedzenie i inne.

Jak w takiej sytuacji zacząć zarządzać pieniędzmi i dzielić je wg wspomnianej wcześniej metody?

Otóż jeżeli jeszcze nie monitorujesz finansów i nie wiesz ile, i na co wydajesz, zacznij to robić od teraz. Następnie, gdy już będziesz wiedział ile potrzebujesz na podstawowe wydatki, to kwotą, która Ci zostanie zacznij zarządzać, nawet jeśli to będzie na początku złotówka. Później załóż sobie, że będziesz podwajać kwotę w każdym następnym miesiącu.

Ja osobiście stosuję tę metodę i dzielę moje dochody zgodnie ze wspomnianym schematem. Wykorzystuję konta bankowe i tam przelewam podzielone pieniądze – zarządzam i panuję nad nimi.

Weź sobie moje wskazówki do serca i zacznij zarządzać swoimi pieniędzmi.

W kolejnej części o zarządzaniu finansami, uzupełnię dzisiaj podaną wiedzę o inne ważne informacje.

Rób to – zarządzaj swoimi pieniędzmi.

Jeśli masz jakieś pytania, stwierdzenia, opinie, pisz w komentarzach.

Kolejna część zarządzania finansami tutaj: cz. 2

Pozdrawiam,

Waldek Łoszek

Tagi: 

Trackbacks/Pingbacks

  1. Nawyk oszczędzania | WaldekLoszek.pl - 3 grudnia 2011

    […] tutaj. Później weź się za zarządzanie pieniędzmi – przypomnienie jak to możesz robić w tym miejscu. Zastosuj moje wskazówki, które w przypadku moim i moich znajomych świetnie zadziałały, więc […]

Dodaj Komentarz