Zasada 3 x 30 x 130

To było w średniej szkole, pamiętam jak dziś, gdy mój nauczyciel od W-Fu, na którejś z lekcji powiedział właśnie o tej zasadzie. Tajemniczo...

Zasada 3 x 30 x 130To było w średniej szkole, pamiętam jak dziś, gdy mój nauczyciel od W-Fu, na którejś z lekcji powiedział właśnie o tej zasadzie. Tajemniczo to zabrzmiało, dopóki nie wytłumaczył o co chodzi…

Ten wpis poświęcam zdrowiu, bo właśnie tej kwestii dotyczy wspomniana w tytule zasada.

Stare przysłowie mówi: „W zdrowym ciele, zdrowe ciele… znaczy duch.” 🙂

Jest to bardzo istotny temat w dzisiejszych czasach, ponieważ dużo osób żyje w pędzie, pogrążona w wirze pracy i obowiązków, i niestety często odkłada na później pielęgnowanie jednej z najważniejszych dziedzin naszego życia – ZDROWIA.

Jeśli nie ma zdrowia, nie można funkcjonować na pełnych obrotach i czerpać z życia pełni przyjemności. Jeśli coś Ci dolega, to nie myślisz czy zrobić coś dla swojego biznesu, pracy czy rodziny. Twoje myśli rozpraszają się i skupiasz się na swoim niedobrym samopoczuciu, dolegliwościach.

Zasada, o której dziś piszę, mówi, że aby być zdrowym i w dobrej formie, należy uprawiać sport minimum 3 razy w tygodniu, po minimum 30 min, doprowadzając swoje tętno do minimum 130 uderzeń serca na minutę.

Oczywiście ta zasada mówi o minimum – można dołożyć trochę do tych wartości, ale pamiętaj o umiarkowaniu. Bo jak głosi inna znana, mądra myśl – ‚co za dużo, to nie zdrowo’ 🙂

Jeśli w tym momencie Twoje zdrowie ma się dobrze, to pomyśl o profilaktyce, a wdrożenie tej zasady pomoże Ci w zachowaniu dalszego zdrowia.

Możesz zacząć od biegania, bo to najprostsza forma ruchu. Oczywiście możesz wybrać inne formy ruchowe, zależy jaki wysiłek i sport lubisz.

Ja osobiście już od średniej szkoły stosuję tę zasadę. Obecnie oprócz większego wysiłku fizycznego 2-3 razy w tygodniu (trening capoeiry, bieganie), ćwiczę codziennie tzw. ‚Rytuały tybetańskie‚ wraz z rozgrzewką.
Dzięki temu świetnie się czuję, mam dobrą kondycję, szczupłą sylwetkę, jestem zdrowy.

A u Ciebie jak to wygląda? Poświęcasz uwagę na to, żeby poruszać się kilka razy w tygodniu, czy niestety nie znajdujesz na to czasu? A może Ci się po prostu nie chce? Podziel się tym w komentarzu.

Weź dla siebie tę prostą zasadę zdrowia i dziel się nią ze swoimi znajomymi.

Bądźmy zdrowymi i szczęśliwymi ludźmi.

Na koniec fraszka Jana Kochanowskiego – „Na zdrowie”, przypominająca jak ważne jest zdrowie:

Szlachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.
Tam człowiek prawie
Widzi na jawie
I sam to powie,
Że nic nad zdrowie
Ani lepszego,
Ani droższego;
Bo dobre mienie,
Perły, kamienie,
Także wiek młody
I dar urody,
Mieśca wysokie,
Władze szerokie
Dobre są, ale –
Gdy zdrowie w cale.
Gdzie nie masz siły,
I świat niemiły.
Klinocie drogi,
Mój dom ubogi
Oddany tobie
Ulubuj sobie!

Pozdrawiam,

Waldek Łoszek


Tagi: 

  1. Małgosia 17 lutego 2012 w 22:18 #

    1 raz w tygodniu przez godzinę ćwiczę aerobik. Wiem, że to niedużo, ale cieszę się, bo to więcej niż nic! Zajęcia są dla mnie doskonałą formą relaksu i wypoczynku, zarówno dla ciała, jak i dla duszy. Pomimo wysiłku fizycznego stanowią ogromną dawkę energii. Zajęcia w grupie to również okazja do spotkania ze znajomymi – często uprawiamy tam również „śmiechoterapię” 🙂
    W przyszłości chętnie zastosuję zasadę w poprawnym formacie 3x30x130. Na razie mam dostęp do formuły 1x60x130. Już teraz mam lepsza kondycję, lepsze samopoczucie i większą odporność na infekcje.

Dodaj Komentarz